Ostatnie tygodnie przyniosły w naszym laboratorium odzyskiwania danych prawdziwy wysyp uszkodzonych dysków SSD. W nasze ręce trafiło kilka sztuk dysków ADATA SP900NS38 ale o nich już wcześniej pisaliśmy. Dziś wspomnimy o innych dyskach SSD, które uszkodzone blokują dostęp do danych i blokują się jako SATAFIRM S11, INIC6081SSDWP lub SATAFIRM S10.Wszystkie te dyski są oparte o kontrolery PHISON ale to raczej nie one są powodem takiego zachowania a uszkodzenie komórek SSD w kościach pamięci. Możemy tak twierdzić ponieważ naprawa uszkodzonego dysku SSD, a właściwie jego uruchomienie przez utworzenie wirtualnego firmwaru powoduje iż mamy dostęp do danych, ale we wszystkich dyskach SSD, z których odzyskiwaliśmy ostatnio dane spora grupa sektorów zawierała nie dające się wyczytać błędy. Ze wszystkich dysków SSD ostatecznie udało się odzyskać dane klientów, ale w co dziesiątym zleceniu dane były kompletne tylko w około 95%, w pozostałych niemal 100% danych zostało odzyskanych. Ciekawostką jest tu fakt, iż gorszej jakości odzyski obserwujemy w dyskach tanich jak SILICONPOWER S55 czy GOODRAM CX300, a lepsze w dyskach KINGSTON czy GOODRAM IRIDIUM, co zapewne jest związane z jakością użytych kości pamięci.

Odzyskiwanie danych z dysku SSD nie jest prostą czynnością. W odróżnieniu od dysków twardych, nośniki oparte o technologię SSD nie dają żadnych objawów przed uszkodzeniem. Wiele osób jest również przeświadczonych o tym, że dyski SSD są bezawaryjne co sprawia że w ogóle nie wykonują kopii zapasowych. Wszystkim naszym klientom zalecamy systematyczne wykonywanie backupu ponieważ w dzisiejszych czasach jest to tania a właściwie najtańsza metoda na odzyskanie utraconych danych.

Jeśli jednak nie mają Państwo kopii zapasowej swoich danych, a dysku lub inny nośnik uległ uszkodzeniu – zapraszamy do nas na bezpłatną wycenę. Nasi technicy i inżynierowie mają nawet ponad 20 pat doświadczenia w odzyskiwaniu danych i rozwiązywaniu problemów informatycznych.