Wysyp informacji w internecie oraz wyjątkowa łatwość ich publikacji sprawdziła, że z każdym rokiem przybywa zleceń odzyskiwania danych po samodzielnych próbach naprawy dysku twardego. Precyzyjna budowa dysku oraz mikroskopijne odległości między głowicami a powierzchnią talerzy sprawiają, że samodzielna naprawa kończy się przeważnie kompletnym uszkodzeniem dysku i często wręcz uniemożliwia jakiekolwiek odzyskiwanie danych z tak uszkodzonego dysku.

Przybliżmy wiec kilka problemów z jakimi muszą się zmierzyć klienci próbujący samodzielnie odzyskać dane z uszkodzonego dysku

1. Diagnoza uszkodzenia dysku twardego

Wiele usterek dysków objawia się tak samo. Brak dostępu do danych mimo iż dysk zgłasza się w komputerze może być spowodowany wieloma czynnikami. Np może to być kwestia uszkodzonych sektorów na dysku, awarii firmware -u, czy np. uszkodzenia jednej z głowic dysku ( dyski Western-Digital, niektóre modele Toshiby czy Seagate potrafią zgłosić się w komputerze nawet z uszkodzonymi głowicami).

Jeśli dysk nie zgłasza się w komputerze lub zgłasza się z inną pojemnością niż zadeklarowana na jego etykiecie, może być to uszkodzenie firmware-u, elektroniki lub jakieś uszkodzenie mechaniczne.

2. Odpowiednia procedura dopasowana do uszkodzenia

Po procesie diagnostycznym należny dobrać odpowiednią procedurę naprawy dysku aby można było odzyskać cenne dane. I tu zaczynają się schody ponieważ niektóre uszkodzenia elektroniki, mechaniczne czy firmware można łatwo ze sobą pomylić. Często np. klienci wymieniają elektronikę gdy uszkodzony jest silnik dysku lub jego firmware, ale zapominają o tym że w mikroprocesorze na płytce zaszyte są indywidualne informacje bez których dysk nie wystartuje.

3. Odpowiednie narzędzia i umiejętności

To kolejny problem, z którym należy się zmierzyć. Np. do wymiany głowic w niektórych dyskach potrzebne są specjalistyczne narzędzia, które pasują tylko do jednego modelu. Bez tych drobnych elementów nie da się nic zrobić nawet jeśli mamy wyjątkowe zdolności manualne. Wspomnimy tylko że na szkoleniach z odzyskiwania danych w najprostszych dyskach twardych technicy są w stanie wymienić głowice bez uszkodzeń dopiero po kilku do kilkunastu prób. W bardziej skomplikowanych modelach potrzeba jeszcze więcej doświadczenia.

4. Oprogramowanie do odzyskiwania danych i naprawy dysku

Wiele awarii dysków twardych związane jest z uszkodzeniem firmware i w ogóle nie ma konieczności rozbierania dysku. Niestety potrzebne jest specjalistyczne oprogramowanie, którego koszt przewyższa kilkunastokrotnie wartość przeciętnego zlecenia, a jeszcze należy mieć wiedzę jak go użyć

Jak można się już zorientować naprawa dysku do procesu odzyskiwania danych nie jest takie proste jak mogłaby sugerować choćby cena dysku. Co więcej wymaga precyzyjnych umiejętności i dużej wiedzy z różnych dziedzin elektroniki, mechaniki, programowania i informatyki. Niemniej jednak wiele osób ryzykuje bezpowrotną utratę danych chcąc oszczędzić na profesjonalnych usługach.