Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku jest codzienną pracą naszego laboratorium. Dyski twarde są obecnie najbardziej popularnymi nośnikami w powszechnym jak i przemysłowym użytku.

Do najczęściej rozpoznawanych usterek dysków należą uszkodzone głowice. Głowice w dyskach twardych najczęściej ulegają awarii w skutek uderzenia lub upadku podczas pracy. Inną przyczyną uszkodzenia głowic może być ich zużycie ze względu na ilość przepracowanych godzin. Są to bardzo delikatne elementy a ich wymiana wymaga niezwykłej precyzji ponieważ odległość z jaką się poruszają nad talerzem wynosi zaledwie kilka nanometrów. Tak więc ich rozkalibrowanie może nastąpić nawet przy lekkim uderzeniu lub upadku dysku i uderzeniu o powierzchnię wirującego talerza. Nasze laboratorium odzyskiwania danych niemal każdego dnia wymienia głowice w dyskach WD, Seagate i bardzo często w dyskach Samsung, Toshiba, Hitachi czy HGST.

Uszkodzenie powierzchni magnetycznej talerzy jest kolejną usterką powodującą utratę danych. Nie jest to powszechne zdarzenie, ale jak nastąpi odzyskanie danych jest bardzo utrudnione lub wręcz nie możliwe.

Zatarcie silnika lub jego blokada w skutek upadku dysku jest bardzo często spotykane szczególnie w dyskach przenośnych, zewnętrznych oraz w dyskach laptopów szczególnie po upadku. Szybkie i precyzyjne zdiagnozowanie problemu oraz odpowiednie procedury zastosowane do naprawy dysku sprawiają, że w większości takich uszkodzeń dane udaje się odzyskiwać w przystępnej cenie. Niestety wiele tego typu przypadków trafia w nasze ręce po samodzielnych próbach odzyskania danych co znacznie podnosi koszty usług.

Uszkodzenie elektroniki dysku twardego jest już nie tak często spotykane jak jeszcze kilka lat wstecz. Niemniej jednak jest to dość powszechne uszkodzenie szczególnie w dyskach od komputerów i dyskach przenośnych. Naprawa elektroniki dysku przeważnie pozwala na odzyskanie wszystkich danych.

Uszkodzenie firmware-u dysku twardego jest niestety powszechne zarówno w dyskach Seagate jak i Western Digital (WD). Nie omija też innych producentów jak Toshiba, Samsung czy HGST. Jest to zwiazane z tym że większość firmware-u dysku jest przechowywana na jego talerzach przez co oprogramowanie to jest narażone na uszkodzenia jak zwykłe dane. Uszkodzenie firmware-u dysku łatwo jest czasem pomylić z awarią głowic, i tylko profesjonalne laboratoria są w stanie przeprowadzić odzyskiwanie danych z dysku z uszkodzonym firmware-m

W przypadku konieczności odzyskania danych z uszkodzonego dysku zapraszamy Państwa do naszego laboratorium na bezpłatną wycenę. Więcej w zakładce kontakt do laboratorium.