Awaria każdego dysku może się objawiać na różne sposoby. Wszystko oczywiście zależy od modelu, producenta i technologii wykonania. Jednak typowo objawiające się usterki występują we wszystkich nośnikach HDD. Najczęściej dysk zwalnia, problemy w systemie powodują wyświetlanie tzw. bluescreenów (ekranów błędów systemowych), progresywnie spowalniając prace komputera. Innym typowym objawem nadchodzącej awarii jest ograniczenie w dostępie do danych. Niby je widać, ale nie wszystko da się otworzyć czy skopiować. Dyski też mogą przestać działać natychmiast, w ogóle nie zgłaszając się w systemie. Obserwujemy wtedy całkowity brak dostępu do Danych. Co nie oznacza, że dane z takiego dysku zniknęły. Dane mogą być wtedy całkowicie lub częściowo zniszczone.

Po czym poznać zbliżający się kres pracy dysku HDD

Przeważnie psujący się  dysk daje użytkownikowi oznaki swojej słabej kondycji.

– Dysk najczęściej zaczyna coraz wyraźniej zwalniać, co przekłada się na procesy zapisu i odczytu, które trwają coraz dłużej. Komputer znacznie dłużej się uruchamia, często zawiesza, pokazując przy tym  niebieskie ekrany z kodami błędów. Często przekracza również limity czasów dostępu, co system operacyjny odczytuje jako błąd.

– Zdarza się, że z dysku dochodzą dosyć dziwne i nietypowe odgłosy, których wcześniej nie było słychać. Np. szumy, stuki, tarcie, czy skrobanie. .

– Jeżeli komputer przy starcie uruchamia narzędzia dyskowe, wówczas dostajemy sygnał, że system operacyjny ma problemy z dostępem do Danych.

Jeżeli obserwujemy, którykolwiek z wymienionych wyżej problemów , trzeba jak najszybciej rozważyć wymianę dysku , gdyż te objawy zwiastują bliski koniec napędu. Trzeba jak natychmiast zabezpieczyć dane, bo najprawdopodobniej dysk dobiega do kresu swoich sił.

Oczywiście wiele znajdziemy w Internecie porad jak zaradzić awariom dysków HDD, jak rozkręcić czy naprawić. My nie zalecamy samodzielnych działań na dysku, szczególnie w amatorskich warunkach i za pomocą podstawowych narzędzi. Zwykle kończy się to tragicznie.

W żadnym razie nie powinno się otwierać obudowy dysku w nieprofesjonalnych warunkach. To i tak nie pomoże w przypadku uszkodzeń fizycznych dysku, a może grozić nieodwracalną utratą danych. Dyski HDD to bardzo precyzyjne urządzenia złożone z zaawansowanej mechatroniki i elektroniki,  pracujące z zegarmistrzowską dokładnością. Pyłoszczelna obudowa chroni ten precyzyjny mechanizm przed zanieczyszczeniami z zewnątrz, gdyż każdy, nawet pojedynczy, pyłek może zniszczyć ten mechanizm powodując uszkodzenie powierzchni magnetycznej talerza o szerokości paru ścieżek dysku. Na każdej ścieżce może być zapisanych kilka plików. Takie zanieczyszczenie może też spowodować uszkodzenie, bądź nawet zerwanie głowic a one z kolei porysują talerze..  Otwarcie, więc  obudowy bez specjalnej komory spowodować może takie zniszczenia na powierzchni magnetycznej, które uniemożliwią odczytanie jakichkolwiek Danych. Warunki dogodne do otwarcia obudowy można zapewnić tylko w laboratorium o standardzie zbliżonym do fabrycznego.

Awarie dysku twardego mogą postępować w miarę upływu czasu użytkowania i powinny być powodem do wymiany napędu, ponieważ objawia on coraz to większe tendencje do awarii. Wartość intelektualna informacji , które są przechowywane na potencjalnie zagrożonym dysku zwykle znacznie przewyższa koszty wymiany dysku. Nagminnie pojawiające się błędy odczytu lub zapisu, bluescreeny,  nietypowe odgłosy, nadmierne nagrzewanie i inne zaburzenia w pracy napędu HDD są oznakami ostrzegającymi, których nie należy ignorować.